E-Ticaret SEO (E-Commerce SEO) Nedir?

Yazan: Serhat Özaydın

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2022

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022

E-Ticaret SEO Çalışması

E-Ticaret SEO, satış odaklı web sitenizin organik trafiğini arttırmak için yapılan arama motoru optimizasyonu işlemlerinin tümüdür. 

E-Ticaret sitesi için SEO çalışması yapılırken, arama sorgularında kullanıcı niyeti çok iyi anlaşılmalı ve site kurgusu buna göre tasarlanmalıdır.

E-Ticaret SEO yapılırken, birden fazla arama motoru optimizasyonu tekniği bir arada uygulanır.

E-Ticaret SEO Neden Önemlidir?

E-Ticaret web siteleri için SEO stratejisi oldukça önemli bir dijital pazarlama stratejisidir. Akılcıl bir SEO stratejisi ile arama motoru sonuç sayfalarından (SERP) orta ve uzun vadeli kalıcı ziyaretçi trafiği sağlanır.

E-Ticaret SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sitenize organik trafik çekebilmek için hem ürün ve kategori sayfalarınız için optimizasyon yapmalı, hem de sitenizde müşteri yolculuğu (customer journey) aşamalarına uygun şekilde bilgilendirici blog içeriklerine yer verilmelidir.

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Her hangi bir içerik girmeden detaylı ve derinlemesine bir anahtar kelime araştırması yapın.  Anahtar kelime araştırması ve ‘kullanıcılar bunu da sordu’ Google sorgularından ürünlerinizin nasıl arandığını görebilirsiniz. Anahtar kelime ve anahtar kelime öbekleri yardımı ile şunları yapabilirsiniz:

 • Kategori isimlerinizi belirleyebilirsiniz
 • Ürün başlık ve açıklamalarını optimize edebilirsiniz
 • Görsel dosya adı ve alternatif metinlerini (alt text) optimize edebilirsiniz.
 • Kategori sayfalarını optimize edebilirsiniz.
 • Site içi link (internal link) başlıkları için link metni (anchor text) belirleyebilirsiniz.

Hiyerarşik Site Yapısı Kurun

Tertipli bir site yapsı ile hem kullanıcılarınız hem de arama motorları sayfanızın içeriklerine daha kalay erişebilir. Tavsiye edilen hiyerarşik yapı şu şekildedir:

Ana Sayfa -> Kategori Sayfası -> Alt Kategori Sayfası -> Ürün Sayfası 

ornek.com/kategori01/alt-kategori-01/urun01.html

Ziyaretçilerinizin site içerisinde kaybolmaması ve daha rahat gezinebilmesi için ‘breadcrumbs’ kullanın.

Ana Sayfa -> Kategori Sayfası -> Alt Kategori Sayfası -> Ürün Sayfası.html

Erişimi Kolay Menü Düzenleyin

 • Menülerinizden, en azından tüm kategorilere erişim sağlayın 
 • Alt kategorileriniz fazla ise ‘mega menü’ kullanmayı düşünün 
 • Sitenizin hem mobil hem de masaüstü versiyonlarında menünüzün tam ekran boyutundan taşmamasına özen gösterin
 • Bir geliştirici ekibi ile çalışıyorsanız, her kategori veya alt kategori için farklı menü seçenekleri eklemeyi düşünün

Kolay erişim sağlayan bir menü sayesinde, ziyaretçilerinizn sitenizde aradığını daha rahat bulmasını ve daha çok süre geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli Bir Url Yapısı Kullanının

Düzenli bir URL yapısı sayesinde hem kullanıclar tarayıcı çubuğuna bakarak nerede olduklarını daha iyi anlar, hem de arama motoru tarayıcıları sayfa yapınızı daha iyi anlamlandırır.

ornek.com/kategori01/alt-kategori-01/urun-adi-01.html

Kategori Sayfalarını Düzenleyin

Kategori sayfaları e-ticaret sitenizin belki de en önemli parçasıdır.

 • Kategori sayfalarına ilgili ürün grubu hakkında kullanıcıyı bilgilendirebilecek içerikler ekleyebilirsiniz
 • Daha güzel sayfa tasarımları ile kullanıcılarınızı cezbedebilirsiniz
 • Filtreleme seçeneği sunarak kullanıcının aradığını daha kolay bulmasına yardımcı olabilirsiniz
 • Kategori sayfalarına ilgili kategorileri de ekleyerek kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Özgün Ürün Başlık ve Açıklamaları Yazın

Ürün başlık ve açıklamaları, ürün görselleri ile birlikte kullanıcıyı cezbederek alım kararı almasını sağlayacak en büyük etkenlerdir.

 • Ürünüzü en iyi anlatacak başlığı seçin
 • Özgün bir ürün açıklaması ile hem ürününüzün tüm özelliklerini tanıtın, hem de ilgi çekici detaylar ile potansiyel müşterinizi cezbetmeye çalışın
 • Toptancılar tarafından yazılmış olan ürün içerikleri yerine, kendi ürün açıklamalarınıza yer verin
 • Ürün hakkında yanıltıcı bilgiler vermekten kaçının
 • Eğer çok geniş bir ürün çeşitlilğiniz var ise sadece renk ve/veya beden farkı olan ürünlerinizi tek ürün altında toplayın

Görselleri Optimize Edin

 • Ürün görselleriniz net ve yüksek çözünürlükte olsun
 • Ürünü farklı açılardan göstermeye çalışın
 • Bir hazır giyim ürünü satıyorsanız gerçek model üzerinde, bir lamba satıyorsanız masa üzerinde çekilmiş ve ürünün doğal halini sergileyen ürün fotoğrafları kullanın
 • Stok toptancı görselleri yerine, ürünlerin tarafınızca çekilmiş fotoğraflarını kullanmayı yeğleyin
 • Görsellerinizi kalite kaybı olmadan düzgün bir şekilde optimize edin
 • Alternatif metin (alt text) kullanarak ürün görsellerinizin görsel aramalarında da çıkmasını sağlayın

Pek çok sektör için ürün görselleri, potansiyel müşterinizi harekete geçirecek birincil etkendir. Görsel çekimlerine fazladan önem gösterin.

Videolara Yer Verin

Ürün sayfalarınızı videolar ile desteklemek size dönüşüm (conversion) olarak dönecektir. Ürününüzü tanıtan, onları her açıdan gösteren videolar satış için oldukça etkili olacaktır. Ayrıca, müsşterileriniz bir insan sesini duyduğu ve/veya görüntüsünü gördüğü için ürün hakkındaki videoları yazılardan daha samimi ve inandırıcı bulacaktır.

Benzer Ürünleri İlişkilendirin

Bir ürünün ikamesi ve tamamlayıcısı olan ürünler için ürün sayfasından diğer ürün sayfalarına mutlaka bağlantı (link) verin. Kırmızı bir elbise arayan kullanıcınıza aynı elbisenin mavisini de önerebileceğiniz gibi, o kırmızı elbiseyi mükemmel şekilde tamamlayacak küçük el çantasını da incelemeyi öenerebilirsiniz; gerçek hayattaki bir butikte olacağı gibi.

Sayfalarınız Hızlı Açılsın

Hızlı açılan sayfalar, mutlu müşteriler demektir. Potansiyel müşterinize bırakacağınız ilk iyi izlenim sayfanızın hızlı açılır olması olacaktır. Sayfanız hızlı olsun, önemli web verileri testini başarı ile geçsin. 

Yapılandırılmış Veri İşaretlemesi Kullanın

Product Structrued Data  ile ürünlerinizi şematik olarak işaretleyin. Bu şekilde doğru olarak işaretlenmiş ürünleriniz Google Alışveriş ve Google Görseller arama sonuçlarında ürün olarak yerini alacaktır.

İçerik Üretin

Internet üzerinde yapılan sorguların yaklaşık %80’ini bilgi almak amaçlıdır, bu e-ticaret için de geçerlidir. Ürün grubunuz, sektörünüz hakkında kullanıcılarınızın bilgi amaçlı aramalarını da karşılamanız gerekmektedir. Bu sayede ürünlerinizin potansiyel alıcılarınızın müşteri yolculuğunun her aşamasında yanında olur ve marka farkındalığı yaratabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanarak hem potansiyel müşterilerinize erişerek daha içten bir ilişki kurabilir hem de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. İnsanlar arama motoru sonuç sayfalarında daha önceden bildikleri ve duydukları markaların linklerine tıklamaya daha meyilli olurlar.

Ayrıca sosyal medya hesaplarından vereceğiniz linklerle ve Instagram ile Facebook üzerinden yapacağınız ürün paylaşımları ile sitenize daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

Sitenize, diğer sitelerden sağlanacak bağlantılar (backlink) arama motorları tarafından olumlu bir sinyal olarak algılanacaktır.

Bu bağlantıların sitenizin konusu ile alakalı sitelerden olması çok önemlidir.

Geri bağlantı edinirken para verilerek alınan ve spam etkisi yapacak işlemlerden kaçının. Spam backlinkler, sitenize faydadan çok zarar getirecektir.

Müşteri Yorum ve İncelemelerini Ekleyin

 • Sitenizden alışveriş yapmış müşterilerinizi yorum ve inceleme yapmaya davet edin
 • Müşterilerinizi sosyal medya üzerinden yorum yapmaya, ürün görsellerinizi paylaşmaya teşvik edin
 • Pazaryerlerinde satış yapıyorsanız, buralardaki müşteri yorumlarını da sayfanıza entegre etmeyi düşünün.

E-Ticaret SEO Hakkında Merak Edilenler

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret yapılırken ürün ve kategori sayfaları kullanıcı aramalarına göre optimize edilir. Aynı zamanda ürün ve ürün grupları hakkında bilgi almak veya kıyaslama yapmak isteyen kullanıcı sorgularını cevaplamayı hedefleyen bilgi amaçlı blog içeriklerine de yer verilmelidir.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Neden Önemlidir?

Rekabetin yoğun olduğu eticaret alanında, potansiyel müşterileri organik arama sonuçları vasıtasıyla elde etmek kritik bir önem teşkil eder. Sitenize bir arama sorgusu sayesinde ulaşan bir ziyaretçi, siteniz için daha kolay bir güven duygusu geliştirecektir. Ayrıca bilgi amaçlı sorgulara cevap verebilmeniz, marka bilinirliğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

E-Ticaret SEO ile arama motorlarında üst sırada yer alarak, potansiyel müşterilerinizi sitenize çekin. SEOZ360, markanızın E-Ticaret SEO Çalışması ile daha bilinir ve erişilebilir olmasını sağlayacak.

Okumaya Devam Edin

Related Posts