Uluslararası SEO (International SEO) Nedir?

Yazan: Serhat Özaydın

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2022

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022

Uluslararası SEO | SEOZ360.com

Uluslararası SEO, birden fazla dilde veya bölgede yayın yapan web siteleri için yapılan arama motoru optimizasyonu işlemlerinin bütünüdür.

Bu arama motoru optimzasyon çalışması ile çoklu dillerde/bölgelerde yayın yapan web sitelerinin arama motorları tarafından doğru şekilde yorumlanması amaçlanır.

International SEO, tüm SEO teknikleri ile birlikte yapılır; tek başına yeterli olmayacaktır.

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır?

URL Seçimi

Çoklu dilde yayın yapan siteniz için 5 farklı şekilde URL seçimi yapmak mümkündür:

  • ccTLD: Her ülke veya dil için özel domain kullanılır. (ornek.com.tr , ornek.com , ornek.co.uk , ornek.com.fr)
  • Subdomain: Her ülke/dil için ayrı bir subdomain kullanılır (tr.ornek.com , us.ornek.com , uk.ornek.com , fr.ornek.com)
  • Alt Klasör: Her bir ülke/dil seçimi için ayrı bir klasör kullanılır. (ornek.com/tr , ornek.com/us , ornek.com/uk , ornek.com/fr)
  • Parametre: URL adreslerinin sonuna URL parametresi eklenerek kullanılır (ornek.com/?dil=tr , ornek.com/?dil=en-us , ornek.com/?dil=en-uk , ornek.com/?dil=fr)
  • Farklı Domain: Her bir dil veya ülke için ayrı web adresi belirlenebilir. (ornekturkiye.com , ornekusa.com , ornekuk.com , ornekfrance.com)

Parametre kullanımı Google tarafından tavsiye edilmez (ornek.com/?dil=fr). 

ccLTD, subdomain ve farklı domain seçeneklerinde her bir site SEO değeri açısından farklı siteler olarak algılanır.

Alt klasör seçeneğinde ise sitenizin farklı dil versiyonlarındaki içerik kalitesi ve site genelindeki teknik durum birbirlerini SEO anlamında olumlu veya olumsuz şekilde etkileyecektir.

Hreflang Kullanımı

Farklı dil/bölgelere hitap eden sayfalarınızı birbirinden ayırmak için hreflang etiketi kullanılmalıdır. Örnek hreflang kullanımı:

  • <link rel=”alternate” href=”https://ornek.com/” hreflang=”x-default” />
  • <link rel=”alternate” href=”https://de.ornek.com/” hreflang=”de” />
  • <link rel=”alternate” href=”https://ornek.co.uk/” hreflang=”en-uk” />
  • <link rel=”alternate” href=”https://ornek.com/en” hreflang=”en” />

1 numaralı örnek sayfanın varsayılan dil ayarını işaret eder. 

2 numaralı örnek örnek.com’un Almanca versiyonunu işaret eder. 

3 numaralı örnek Birleşik Krallık bölgesinde yaşayan ve İnglizce konuşan ziyaretçiler için tasarlanmış sayfanızı işaret eder. 

4 numaralı örnek ise Birleşik Krallık harici tüm İngilizce konuşan ziyaretçileriniz için sunulacak sayfalarınızı işaret eder.

* Hreflang etiketlerini yukarıda verilen örnekteki gibi kullanılabilir olsa da tarafımca tavsiye edilmez. Sitenizin ve firmanızın yapısına göre, parametreli dil kullanımı haricinde kalan 4 seçenekten sadece birini tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Bu şekilde hreflang kullanımı hem daha basit olur, hem de siteleriniz arasında karışıklığa mahal vermez.

Dillere Erişim

Siteniz içerisinde kullanıcıların dil seçimlerini değiştirebilmesi için erişim olmalıdır. Tercihen bu erişimi header veya footer’da yer alan menülerden sağlayabilirsiniz.

URL Adresi Tercümesi

Bir sayfayı farklı bir dile tercüme derken URL adresini de tercüme etmek faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse:

ornek.com/kategori01/sayfa01.html → ornek.com/en/category01/page01.html

Uluslararası SEO Hakkında Merak Edilenler

Uluslararası SEO Ne Gibi Bir Teknik Fayda Sağlar?

International SEO, web sitenizin arama motoru optimizasyonu işlemlerini birden fazla dil ve bölge seçimi için özelleştirmenize olanak tanır.

Uluslararası SEO Kullanıcı Deneyimini Nasıl Arttırır?

Basit bir önrek ile futbol yayını yapan sitenizi İngiltere’de ‘Football’ anahtar kelimesi üzerinden optimize etmeye başlarken, Amerika’da çekirdek kelimeniz ‘Soccer’ olacaktır. Football çekirdek anahtar kelimesi Amerika için optimizasyon yapmak, kullanıcılara için içeriğinizin ‘Amerikan Futbolu’ ile alakalı olduğunu düşündürecek ve siteniz bu çelişkiden olumsuz olarak etkilenecektir.

Uluslararası SEO, beceri ve teknik bilgi birikimi gerektirir. SEOZ360, Uluslararası SEO Danışmanlığı ile tüm dünyaya meydan okumanız için her zaman yanınızda.

Okumaya Devam Edin

Related Posts